Dawno, dawno temu do Czaplinka przybyła wędrowna grupa rzemieślników. Całą tę bandę trzymał twardą ręką snycerz Edward, zwany „dębowa dłoń”.
Byli wśród nich: cieśla Czesiek, dekarz Dariusz, brukarz Bronek, strycharz Stefan, krawiec Kazimierz, bednarz Benek, rymarz Romek, folusznik Feliks, cyrulik Cyryl, masarz Maurycy, szkutnik Szymon i tkacz Teodor (a może to była Tekla?). W podręcznym tobołku każdy z nich przytaszczył swoje akcesoria. Od czego zaczęli swoją robotę? Kto komu pomagał, a kto komu wadził? Jakie cechy musiały cechować czeladnika by dostać się na termin do mistrza? Czy gwiazda heksapetalna świeci?
Czy chcesz poznać odpowiedzi na te pytania? Jeżeli dorośli bez przerwy zanudzają Cię pytaniami kim będziesz jak dorośniesz, ruszaj z nami na wyprawę!
Uczestnicy wyprawy poznają świat związany z ginącymi zawodami, narzędzia i unikatowe słownictwo. Rozszyfrują znaczenie wielu słów ginących w języku polskim. Zmierzą się z pracą dawnych mistrzów w praktyce i otrzymają certyfikat Małego Majstra.
Blok 1 – W poszukiwaniu partaczy.
Gra miejska – odszukiwanie śladów średniowiecznych rzemiosł we współczesnej przestrzeni miasta.
Blok 2 – Majstersztyk i inne myki majstra.
Z wizytą w pracowni snycerskiej i u strycharza.
Blok 3 – Słomiany zapał.
Tajemnice średniowiecznej architektury i budowanie ze słomy i gliny.
Opracowanie: Marzanna Groblewska, Mariola Konowalczyk