Warsztat glinianego budowania to sztuka aktywnego odpoczywania w otoczeniu drewna i gliny. Dziś coraz więcej jest w Polsce miejsc, gdzie można zetknąć się z technikami biobudownictwa. Powrót do tradycyjnych technik w architekturze to przyjazny dla Natury i ludzi trend naszych czasów.
Wszystkich, którzy odkryli już dla siebie ten temat i zamierzają zmierzyć się z nim osobiście zapraszamy na nasze warsztaty. W Czaplinku i na Pojezierzu Drawskim przetrwały do dziś obiekty powstałe wyłącznie z darów natury, kamienia, drewna i gliny. Zachowały się w swojej autentycznej postaci. Często ich los jest już przesądzony i w najbliższym czasie ulegną zagładzie. Dzieje się tak dlatego, że nie potrafimy mądrze i świadomie przeprowadzić ich remontu. Wszyscy, którzy zetknęli się już z naturalnymi technikami budowlanymi wiedzą, że do uratowania tych obiektów najbardziej potrzebne są chęci, czas i umiejętności, pieniądze są w tym wypadku drugorzędne.
W trakcie naszych warsztatów odwiedzimy te budowle, pokłonimy się glinianej ścianie w pałacu, którą postawiono w okresie baroku, zobaczymy mury z suszonej cegły, które przetrwały setki lat w zwartej zabudowie miasteczka. Zobaczymy budynki, które zaprojektował Wolter Gropius w naszych stronach, zobaczymy strowbalową chatkę pokrytą trzciną, która powstała minionego lata nad jednym z naszych jezior. Odwiedzimy wsie pośród lasów, gdzie domy o konstrukcji szkieletowej były najbardziej naturalną formą zabudowy. Odpoczniemy w ryglowym kościółku, który góruje nad okolicą. Poszukamy gliny w jej naturalnej postaci i odwiedzimy starą cegielnie. Zobaczymy jak pięknie starzeją się te materiały i nabierzemy ochoty by zbudować coś samemu, własnymi rękoma.
Nasze warsztaty prowadzone są w zabytkowym budynku wykonanym w całości z drewna i gliny. Odnawiamy w nim gliniane tynki, ocieplamy go suszoną cegłą. Uczestnicy warsztatów na miejscu zobaczą glinę sprzed stuleci i własnymi rękoma nałożą tę, która następnych stuleci doczeka.Przekonają się dlaczego glina nadaje się do recyklingu. Dowiedzą się z czym, jak i po co mieszamy glinę, by uzyskać tynk. Poznają rodzaje tynków i nauczą się je nakładać.
Warsztaty trwają 4 dni. Organizowane są od wiosny do jesieni. W jednej grupie pracuje po 5 osób maksymalnie. Zapewniamy nocleg i wyżywienie oraz jednodniową podróż studyjną. Prosimy zabrać ubranie robocze oraz aparaty fotograficzne.
TERMINY WARSZTATÓW I KOSZT UCZESTNICTWA ZOSTANIE PODANY NA STRONIE NA POCZĄTKU NOWEGO ROKU. Serdecznie zapraszamy.